HTML

Szabadrúgás

Centernek nevezem magam, mert hiszek abban, hogy ez a legjobb poszt. A szabadrúgásra akkor vállalkozom, ha úgy látom jogos, mert szabálytalanság történt.

Utolsó kommentek

• vackor1: Keresem a nagy fejlődést, valaki megmutatná nekem ? 2000 6-ból 4., 12 pont 2004 5-ből 4., ... (2021.09.21. 09:24) A meccs
  • Burgermeister: Veszéjben a lyogállamiság !: nemjarok buzik kozze (2021.09.16. 07:49) A meccs
  • Veszéjben a lyogállamiság !: @ulpius66: Hát azok nem az ötzik lesznek. Tőlünk ugye a francia EB--n kaptak egy dióst meg egy mák... (2021.09.11. 14:00) A meccs
  • ulpius66: @Maxim Tsigalko: Köszi a választ! Így mán érthető, hogy az osztrákok mért nem hajtanak, így is,... (2021.09.11. 13:43) A meccs
  • Veszéjben a lyogállamiság !: @István jani: Kis összehasonlítás: Magyarországnak ugye 6 meccs után 10 pontja van Ausztriának... (2021.09.11. 12:34) A meccs
  • Utolsó 20

Friss topikok

• Frady Endre: Érdekes, én az olaszokra nem a tészta-, hanem a macskazabálók kifejezést ismertem... :) Mangiare g... (2021.07.13. 09:31) Tészta és bab
  • ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró: @horrorpornó bábszínház: Hol és mikor vallottam be? Gondolom ugyanott, ahol Kádár alatt szabad u... (2021.07.12. 19:40) "Kiskacsák" Münchenben
  • Frady Endre: "A magyar foci ma is emiatt nagy." A magyar foci 1986 (Mexikó) óta egyáltalán nem nagy és ehhez a ... (2021.07.08. 15:11) Ez már másik sportág
  • Kotit: Puskás Ferenc meg nem adott gólja 54-ben? (2021.07.04. 19:25) Szuper VAR vizsgálná a VAR ítéleteit?

G. Németh György: Három generáció és egy borosüveg

2008.03.05. 12:36 :: center

A történet ötven éve kezdődött. Amikor a család a Népstadionnal szembe költözött. A Vorosilov úti (ma Stefánia) ház ablakából történetünk szereplője csak lábujjhegyre állva érte fel az ablakpárkányt, hogy nézhesse a hullámzó tömeget, ahogy hetente a meccsre majd onnan hazafelé igyekeztek. Persze, hogy ágaskodni kellett. Hat évével annyit értett a fociból, hogy labdát kergetnek füves pályán, meg hogy össze-vissza ordibálnak felnőttek a lelátókon. Hamar megismerte a stadion belső életét is.

Édesapja pontosan a hatodik születésnapján kézen fogta, mondván: férfiember időben kezdjen meccsre járni, és elvitte élete első mérkőzésére. A pirosak játszottak a zöldekkel. Természetesen az eredményre már nem emlékszik, de arra igen: pontosan 45 percig kellett egy perecet elmajszolnia ahhoz, hogy kaphasson még egyet a türelemért. Aztán a második perec egy perc alatt "bevégeztetett" és következett a második félidő.

Telt hassal, a szófogadó jutalom ízével minden olyan szépnek tűnt azon a meccsen. Miként azt követően még számtalanszor. Minden találkozón kint volt, nyolcéves korától már a kortársakkal, többnyire "palánkjeggyel". Tudják, ott a Földtani Intézet ma is létező rácsai között préselték át magukat vagy 15 éves korukig.

Minden meccsen ott voltak. A balhékon is. Amikor a rend őrei jelenlétükkel inkább az összetűzést szították a szurkolók körében, mintsem a megbékélést. Kardlapozás, lónyomulás, gyűlölet és áldozatok. Megvert, megalázott szurkolók, valódi balhékeverők és ártatlan szenvedők. Mondom, közel ötven éve. Petárda, az nem volt, meg a vonatozást sem ismerték akkoriban. De a gyűlölet az izzott szépen. Minden táborban és főképp a rendteremtők ellenében.
Történetünkben most ugrunk húsz évet.

Amikor is a kis hatéves főszereplőből apa lett. És hát ő is -emlékezvén a férfivá érés egykori szép napjára - kézen fogta hatéves kisfiát, kiballagott az egyik rangadóra. A kisfiú is megkapta élete első-meccses -perecét. Pontosan 45 percet kapott ő is, hogy elrágcsálja a türelmi darabot. Erre azonban már nem kerülhetett sor. Történt ugyanis, hogy a kezdőrúgást követő harmadik percben a fölöttük levő negyedik vagy ötödik sor felől velőtrázó sikoly és egy tompa puffanás hangja keltett figyelmet a szurkolótársak körében. Elhangzott valami libázás meg majmozás is, a látvány megbénította a környékbeli nézőket. Ugyanis egy vastag falú literes borosüveg csattant egy vendégszurkoló fején. Kettéhasítva a koponyát és szilánkokká zúzva az italos üveget. A kifröccsenő vérből még vagy tíz sorral lejjebb is jutott. Az apában, a hatéves Gergővel - aki a látványtól sokkot kapott - több kép nem maradt. A gyerek életének első meccse lett az utolsó. Soha nem ment ki többet mérkőzésre. Az apa sem. Attól kezdve a rádión, majd a tévén keresztül követték a labdarúgás világát. Ennek immár 25 éve.

A harmadik nemzedék, a család legifjabb örököse hamarosan hatéves lesz. Apa és fia nem felejtették a több mint két évtizede átélt kegyetlen emléket. De hát lehet férfi meccsek nélkül? Foci nélkül? Pálya nélkül? Szurkolás nélkül? Önök hogyan látják, és mit tanácsolnak? Hogyan folytatódjon a sportbarát és focirajongó család ötvenéves története?

(A center megjegyzése: A szabadrugas.blog.hu szívesen helyet ad azoknak az írásoknak, - akár teljes névvel, akár álnévvel írják őket - amelyek nem huhognak, nem buhognak, nem anyáznak, nem apáznak, hanem gondolatokkal segítik épülésünket).