Javaslom, hogy próbáljuk meg egy kicsit európai foci-rajongó szemmel nézni.
Az amerikai football az előre megtervezett játék mintapéldája. Egy csapatot a vezető edzőjén kívül általában a következő szakmai stáb készíti fel: helyettes vezető edző, a védelem koordinátora, a támadások koordinátora, a speciális egység edzője, a védelmi vonal edzője, a támadóvonal koordinátora, a szélsők edzője, a futó játékosok edzője, az irányító játékosok edzője, a rugó játékosok edzője, erőnléti edző. És legtöbb helyen ezeknek helyettese is van.
Ekkora szakmai csapat még a legnagyobb labdarugó-együtteseknél is elképzelhetetlen, de Európa élcsapatainál már kialakulóban van a munkamegosztás. Kapusedző lett először. Aztán már külön foglalkoznak a védelemmel, a középpályásokkal, a támadókkal.
Amit azonban elleshetnénk - vagy legalább élvezhetnénk a fociban, az a támadások előre eltervezett tudatos felépítése.
Ez a „passzok fája”. Mielőtt az irányító eldobná a labdát, a támadó egység sajátos - előre eltervezett vonalon fut, hogy megzavarja a védelmet. Mielőtt továbbítaná a tojáslabdát, az irányító játékos kódszámot mond, amelynek lényege, kinek, a játéktér melyik pontjára hajítja a bőrt.
Mellékelek egy ábrát, a New York Giants (a Szuper Kupa egyik részvevőjének) támadó stratégiáját.
Mielőtt az irányító eldobná a labdát, a támadók különböző utat futhatnak a pályán. A középvonaltól jobbra páratlan számokkal jelölik az edzők a mozgás irányát. Az 1-es azt jelenti, hogy a labdát kapó sportoló előbb 5 méterre, a 3-as, hogy 10 méterre az oldalvonal felé indul. Az 5-ös játék esetén középen indul el a támadó, majd ferdevonalban fut előre. A 9-es jelentése: egyenes vágta a legnagyobb sebességgel. A 7-es út kész átverés, a játékos néhány méternyit oldalra, majd egyenesen előre szalad, és körülbelül húsz-huszonöt méter megtétele után kapja a labdát.
Az irányítótól balra a 2-es útvonal, ferdén előre - a játékos rövid passzt kap majd. A 4-es, hasonlóképpen az 1-eshez - lényegében oldalirányú mozgás a szélre. A 6-os út cseles. A támadójátékos előre indul, majd visszafelé kanyarodik. A 8-as számú játék esetén a csapattárs egyenesen indul előre, majd tíz méter után balra kanyarodik.
Érdemes lesz nézni a Szuper Kupán, vajon így lesz-e?
Ezek a taktikai variációk természetesen nem ültethetők egy az egyben át a fociba. Ott az improvizáció lehetősége sokkal nagyobb, hiszen nemcsak egy irányító dobásától függ a támadás.
De biztos vagyok abban, hogy az ilyen „passz-fákra” szükség lenne. Olyan tudatosan megszervezett futás-labdatovábbítás kombinációkra, amelyeket álmukban is ismernek a csapatok. A taktikai variációkról egész könyv készül az amerikai football csapatainál. Húsz-harminc támadásvariációt, helycserét, üresbe futást, cseles indulást a mi labdarúgóink is könnyen megtanulhatnának.
Egyelőre azonban nézzünk tévét hajnalig.
Utolsó kommentek