Christiano Ronaldo elhibázta, Van der Saar kivédte. Azt hiszitek, véletlen. Frászt. A 11-es rúgás lélektanát, és gyakorlatát komoly kutató-csoportok elemzik.
Rich Masters, John van der Kamp, Robin Jackson, a Hong Kong-i Egyetem professzorai például megállapították, hogy a kapusok általában nem állnak pontosan a kapu közepén, büntetőrúgás esetén. Majdnem középen vannak, csak egy picivel errébb, vagy arrébb. Kétszáz tizenegyes videóját elemezték, és kimutatták, hogy az esetek 96 százalékában a kapuvédő balra, vagy jobbra eltér a középvonaltól. Az átlagos távolság 9.94 centiméter volt a ketrec közepétől.
Mi következik ebből? A: kapus 94 alkalommal vetődött arra az oldalra, ahol kevesebb helyet hagyott. A 200-ból 106 alkalommal arra dobta el magát, ahol felkínálta a helyet a rúgó játékosnak. Tehát van bizonyos különbség, ha nem is jelentős. A tizenegyes rúgó játékosok viszont ugyancsak arra az oldalra céloznak, amelyet nagyobbnak látnak. Így - mondják a hong kongiak - a büntetőrúgások legvalószínűbb szcenáriója, hogy a kapus nem áll pont középen, odavetődik, ahol nagyobb a hely, a csatár meg éppen arrafelé rúgja.
Ez egy elmélet. De van egy másik is. Ez azt mondja, hogy a büntető akkor hiúsul meg a leginkább, ha a kapus meg sem mozdul. Furcsa?
Tudósok állítják ezt is. Bar-Eli, és csoportja a Tel Aviv-i Ben Gurion Egyetemen, azt vizsgálták, hogy miként tudja a leghatásosabban hárítani a kapus a tizenegyest. Abból indultak ki, hogy a büntetőrúgás - különösen akkor, ha világ- és Európa-bajnokságok, nemzetközi kupák sorsa dől el - súlyos stressz-helyzet. A kapus szinte kényszert érez, hogy mozogjon. Hogy ugrándozzon, hogy megtévessze a támadót. Hogy vetődjön jobbra vagy balra. Ha ugyanis nem tesz semmit, akkor súlyos lelki állapotba kerül, ha gólt kap. Nem érzi azt, hogy ő mindent megtett, amit tehetett.
Márpedig a Tel Aviv-i csapat azt állítja, hogy a legjobb, amit egy kapus tehet, ha helyben marad.
Először is, állapították meg, semmilyen körülmények között nem kell egy kapusnak gyötrődnie azért, mert büntetőből gólt kapott. A labda a tizenegyes ponttól, ha erősen megrúgják, (állapították meg pontos mérésekkel) két tized másodperc alatt éri el a gólvonalat. Ha gyengébben helyezik 3 tized másodperc ez az idő.
Az esetek 43 százalékában - állítja a tanulmány - a kapus annyira elmozdul, hogy ezt a mozgást érzékeli a rúgó játékos, és a labdát bevágja az ellenkező sarokba.
Ugyanakkor, ha a kapus helyben marad, és csak az után mozdul, hogy a labdát elrúgták, akkor esélyei jelentősen megnőnek. A vizsgálat szerint abban az esetben, ha a büntető balra száll, a középen álló védő a labdák 9.8 százalékát elcsípi. Ha jobbra megy a sarok felé, akkor a lövések 13.4 százalékát hárítja. Ha középre megy, a feje fölé, vagy a közelébe, akkor a büntetők 60 százalékát hárítja. Ez sokkal nagyobb arány, mintha elugorna egyik, vagy másik irányba.
És, ha tudományos alapon nem megy?
Mindössze 12.95 dollárért letölthető az az mp3-as, amely hipnotizálja a kapust, hogy jól védjen, a támadót, hogy jól lőjön. Mert a büntető rúgás, tulajdonképpen transzban végzett cselekvés, amikor a racionális gondolatoknak helye nincs.
Ráadásul mindez kockázat mentesen kipróbálható. 90 napos pénz-visszafizetési garanciát kínál a www.hypnosisdownloads.com
Utolsó kommentek