Egészen biztosan bekerül a foci históriába az, ami most a Hollandia-Costa Rica meccsen a hosszabbítás utáni tizenegyes rúgásoknál történt. Azoknak, akik nem tudtak fennmaradni éjjel egyig: Louis van Gaal a nagy stratéga a döntetlennel véget ért mérkőzés után, a büntetőrúgások előtt lecserélte a 120 percedt védő kapust, Cillessent és behozta helyette a kispadon ülő tartalékot, Krult. És ez a holland óriás kivédte a latin-amerikaiak két büntetőjét (előtte bosszantotta, hergelte őket) és a világbajnokság elődöntőjébe juttatta csapatát.
De mióta is van tizenegyes-párbaj. Mik voltak a legérdekesebb esetek?
1. Két feltalálója volt, két játékvezető. Yosef Dagan izraeli, és Kurt Wald nyugatnémet bíró. Az európai kupasorozatokban az 1970-71-es idény óta létezik a büntetőpárbaj fogalma.
2. Az első nagy nemzetközi torna, amelyen 11-esek döntöttek, az 1976-os Európa-bajnokság volt. A csehszlovákok (akkor még nem voltak külön csehek és szlovákok) nyertek a nyugat-németek (akkor még külön voltak a németek) ellen.
3. Ezen a döntőn született az azóta is gyakran használt "panenkázás" kifejezés. A csehszlovákok Antonin Panenka nevű játékosa nagy lendülettel nekifutott, a kapus erre elvetődött, ő pedig a labdához érve lelassított, és pimaszul, lassan a hálóőr fölött középre nyeste a labdát.
4. Négy évvel később a csehszlovákok az Európa-bajnokságok történetének leghosszabb büntetőpárbajának is résztvevője voltak: akkor a harmadik helyért vívott találkozón Olaszországgal találkoztak. Az első nyolc párban senkisem rontott. A kilencedik sorozatban azonban eldőlt a bronzérem sorsa, akkor ugyanis az olaszoktól Fulvio Collovati kihagyta a büntetőjét, a másik oldalon viszont Jozef Barmos nem - a döntéshez tehát 18 tizenegyes kellett.
5. A világbajnokságok történetében kétszer fordult elő, hogy a párviadal nem dőlt el az első öt-öt lövés után. Az 1982-es NSZK-Franciaország elődöntő csak "sevillai drámaként" vonult be a sportág történetébe: a rendkívül fordulatos találkozón a franciák a hosszabbításban már 3-1-re is vezettek, de a németek egyenlítettek, és 120 perc után 3-3 volt az állás. Jöhettek tehát a büntetők, ahol a harmadik német lövő, Uli Stielike hibázott - amint látta, hogy a labda nem került be a kapuba, térdre is rogyott a tizenegyespontnál, és a kezébe temette arcát. Sokáig azonban nem kellett szomorkodnia, hiszen rögtön utána Didier Six is rontott, majd a hatodik párban Maxim Bossis tizenegyesét Harald Schumacher kivédte - így a németek jutottak a döntőbe.
6. A vb-történelemben még egy büntetőpárbaj akadt, amely csak a hatodik párban dőlt el: az 1994-es torna negyeddöntőjében a románok hiába jutottak előnyhöz rögtön az első körben (Hakan Mild rontott), a folytatásban Dan Petrescu, majd a hatodikként következő Miodrag Belodedici is hibázott, így a svédek kerültek a legjobb négy közé.
7. Ami az európai kupákat illeti, A 2008-as BL-döntőben a Manchester United és a Chelsea között a hetedik párban dőlt el a trófea sorsa. 6-5-re a Manchester United nyert. A Unitedben Cristiano Ronaldo hibázott tizenegyest, míg a Chelseanél John Terry, valamint Nicolas Anelka.
8. Az európai rekord a 2006-2007-es idényben, az UEFA-kupa selejtezőjének második fordulójában született. Az ír Drogheda United és a norvég Start Kristiansand "párbajozott". Az íreknél rögtön az első lövő, Graham Gartland hibázott, de szerencséjükre a norvégok negyedik rúgója, Valencia is rontott - a párviadal tehát folytatódott. Ezt követően azonban mindenki értékesítette a maga tizenegyesét, beleértve a kapusokat is. A párharc kezdődhetett tehát elölről, és természetesen megint Gartland következett - aki ismét rontott! A norvégok pedig még egyszer nem hibáztak, így a Start jutott tovább, összesen 24 tizenegyes után.
9. Dél-Amerikában ennél egy sorozattal tovább tartott a leghosszabb büntetőpárbaj. A Libertadores-kupában 1992-ben az elődöntőben az argentin Newell's Old Boys és a kolumbiai América Cali játszott egymással. Hat sorozat lement úgy, hogy senki sem rontott. A hetedikben az argentinok védője, Mauricio Pochettino hibázott, de utána a kolumbiai Jorge Bermúdez is. Ugyanez történt a következő körben is, mind a két ítéletvégrehajtó kihagyta a büntetőjét, ezután viszont sorozatban kilencen megint csak eredményesek voltak. A 13. párban a kolumbiaiaktól Maturana következett, akinek lövését az argentin kapus, Lionel Scoponi hárította, így a döntőbe a Newell's jutott - hogy ott aztán ugyancsak tizenegyesekkel kikapjon a brazil Sao Paulótól.
10. 2006-os Afrika-kupán, az Elefántcsontpart-Kamerun negyeddöntőn 24 lövésre, azaz 12 párra volt szükség. Szép sorban mind a tíz mezőnyjátékos értékesítette a tizenegyesét, majd az utolsó párban a kapusok következtek - és ők sem rontottak! A sportág történetében komoly tornán először fordult elő az az eset, hogy mind a 22 futballista hibátlanul végezze el a maga feladatát. Minden kezdődött tehát elölről, azaz az első párban korábban szerepelt Samuel Eto'o, illetve Didier Drogba következtek. Az FC Barcelona sztárja magasan a kapu fölé lőtte a labdát, Drogba viszont berúgta így az Elefántcsontpart győzött.
Ez a mostani eset más. Ilyen még nem volt, hogy egy kapus a kispadról bejőve kivédje az ellenfél szemét.
Utolsó kommentek