Holnap sorsdöntő meccs. Addig egy kis idegnyugtató: vénaszkenner ügy.
Az egyik legtekintélyesebb amerikai napilap a The Washington Post cikket írt a ferencvárosi vénaszkennerről. Lefordítottam, hátha valakit érdekel:
"A Ferencvárosi, ez a budapesti futball-klub a jelek szerint kitalálta hogyan érje el, hogy azok a szurkolók, akiknek múltjában erőszak kezdeményezése szerepel, sohasem térhessenek vissza a stadionba.
Támadó lépést tettek és a csapat szurkolói számára kötelezővé tették, hogy kezüket a BioSec társaság szkennelje be. Minden egyet kéz beszkennelt biometriai adatai összeköttetésben állnak egy azonosító kártyával, amelynek segítségével a szurkoló beléphet a stadionba. Ez kényelmetlen a bérleteseknek, akik nem tudják eladni jegyeiket. Az is kellemetlen, hogy el kell menni a csapat hivatalába és be kell szkenneltetni a kezet az idény előtt. A Ferencvárosi számára az azelőny, hogy biztosak lehetnek, hogy azok a huligánok, akik verekedést kezdeményezhetnek el lesznek a jövő mérkőzéseitől tiltva.
A Ferencvárosi Ultrák, az elkötelezett rajongók csoportja ezen az őszön bojkotálta a hazai mérkőzéseket közölve, hogy a technológia sérti a magánéletüket. Legalább annyit megállapíthatunk, hogy a csoport komolyan veszi a magánéletet. Kitakarták az arcukat a web oldalon, és nem voltak hajlandók beleegyezni, hogy interjút készítsek velük Skype-on vagy a Google-on, mert féltek arcuk megmutatásától.
Minden 16 évnél idősebb szurkolónak kötelező, hogy a jegy érdekében hagyja a kezét beszkennelni. A vendégcsapatok szurkolóinak nem kell szkenneltetni a kezüket, de magukkal kell vinni szurkolói kártyájukat, amit saját csapatuk állít ki. A Ferencvárosi ezeket a változásokat akkor vezette be, amikor az idén megnyitotta új stadionját, amelyet megosztottak, hogy megakadályozzák a hazai és a vendég szurkolók keveredését és csatározását.
"Igy van ez a 1970-es évek óta. Mi beleszülettünk ebbe a légkörbe. Már a szüleink is ugyanúgy összeverték egymást, mint mi", mondta Copa90 egy ferencvárosi rivális Ujpest szurkoló, egy tolmács segítségével.
A technológia a szurkolókat a minden egyes ember tenyerére egyedien jellemző vénahálózat alapján azonosítja a szurkolókat. A Ferencvárosi azért választotta a kezek szkennelését, mert ez gyors módja egy személy azonosításának. 22 ezer szurkolóléphet be 36 kapun keresztül 90 perc alatt. Az arc szkennelése ennél is tovább tartana (arról nem is beszélve, hogy újabb aggodalomra adna okot a magánélet tiszteletével kapcsolatban). Eddig a Ferencvarosi az egyetlen magyar labdarúgó csapat, amely alkalmazza a technológiát. De a legkülönbözőbb magyar csapatok ultrái a magyar Parlament előtt tiltakoztak Októberben.
A klub optimista, hogy a szurkolók talán elfogadják a kezük szkennelését, ha a légkör család-baráttá válik.
"Ez egy teljesen új szolgáltatás, az emberek szkeptikusak, de ezek a szkeptikusak hamarosan megértik majd, hogy ennek a lépésnek egyetlen oka van: azonosítani tudjuk, hogy a kártyabirtokos tulajdonában van-e a kártya, amivel be kiván lépni a stadionba", mondta a stadiont üzemeltető csoport szóvívője.
Matt McFarland a technológiai rovat vezetője. Mindig keresi az új nagy dolgokat. Megtalálható a Twitteren és a Facebookon.
Utolsó kommentek