Meghalt Grosics, akivel kezdődött a csapat, amelynek felállása így fejeződött be: Budai, Kocsis, Hidegkúti, Puskás, Czibor. Az amerikai Associated Press megírja, hogy Grosics az utóbbi években háromszor is szívinfarktust szenvedett, és most - a család közlése szerint - rutinkivizsgálás miatt feküdt be a kórházba.
Életrajzának részletei között megemlíti, hogy tizenhét éves korában bevonultatták a magyar hadseregbe és rövid időre amerikai hadifogságba esett. Kiemelik azt is, hogy hiába volt ismert neve, hiába volt népszerű személyiség, az első szabad parlamenti választáson, 1990-ben sikertelenül indult a Magyar Demokrata Fórum színeiben képviselőjelöltként. A euronews két életrajzi adatot emel még ki: az 1956-os forradalom után családjával külföldre távozott, ezért hazatérte után nem igazolhatott a Ferencvároshoz, hanem Tatabányára száműzték. 2008-ban a Sheffield United eiieni barátságos meccsen azonban 83 évesen igazolt Fradi-játékosként rövid időre kedvenc csapata kapujába állhatott.
Az AP szerint Fekete Párducnak nevezték azért, mert mindig fekete mezt viselt. (Ez azért nem egészen így van, mert abban az időben minden kapus fekete dresszbe volt öltözve. A lényeg a Párducon volt. Olyan ruganyos, olyan gyorsan csapott le - a labdára - mint egy párduc. És aztán milyen lenne egy párduc? Foltos? A Fekete Párduc magától értetődő).
Érdekes, amit nem tudtam: Grosics modernizálta a kapus-szerepet. Nemcsak a tizenhatoson belül uralkodott, mint a kollégái, hanem sokszor előrejött, és negyedik hátvédként működött.
Ugyanezt emeli ki a brit Reuters is. "Kapus és söprögető" volt egy személyben. A hírügynökség idézi Grosicsot, aki szerint a 6:3-as angol-magyar meccs, amikor először verte meg hazai stadionban Nagy-Britannia legjobbjait egy másik ország válogatottja, nem lett volna akkora világszenzáció, ha nem London teszi azzá.
"Nagyon jól játszottunk abban az időben, de az angoloknak köszönhetjük, akik nagy feneket kerítettek a 6:3-nak. Úgy felfújták, hogy világszenzáció lett" - idézi Grosicsot a hírügynökség.
Utolsó kommentek